Na te i inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas Międzynarodowej Konferencji podsumowującej projekt ORLIK PTAK JAKICH MAŁO:
"Orlik grubodzioby - aktualne działania ochronne i wyzwania na przyszłość",
która odbędzie się 27 stycznia w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Zbliżający się koniec projektu ORLIK PTAK JAKICH MAŁO to już czas podsumowań, a mamy o czym opowiadać. Cztery lata wyczerpujących badań gatunku pozwoliły dowiedzieć się więcej o tych tajemniczych orłach, ale też zapewnić im dogodniejsze warunki do życia. Wiemy już czego potrzebują, aby przetrwać; co jedzą i gdzie to pożywienie zdobywają. Jakich siedlisk wymagają, aby założyć rodzinę i gdzie migrują na zimowiska. Oprócz tego, projekt to również:
17 ptaków z nadajnikami,
100 ha łąk skoszonych ręcznie - dla orlików
530 ha terenów odkrzaczonych - dla orlików,
prawie 100 ha wykupionych łąk i lasów (idealnych na siedliska i żerowiska orlików grubodziobych)
30 platform gniazdowych,
20 tyczek ułatwiających polowanie
Wieża widokowa
Film dokumentalny
Książka (której premiera odbędzie się podczas konferencji)
I wiele, wiele innych osiągnięć, którymi pochwalimy się podczas konferencji
Nie zabraknie jednak trudnych tematów i wyzwań na przyszłość!
Dzięki nadajnikom satelitarnym wiemy dokładnie jak przebiegają wędrówki orlików grubodziobych. Niestety wiemy też, że wiele z nich zostaje zastrzelonych. Biorąc pod uwagę te fakty, najwięcej czasu podczas dyskusji poświęcimy zapewne bezpieczeństwu tras migracyjnych orlików grubodziobych i innych ptaków szponiastych.
Co dalej?
Wszystko, czego dowiedzieliśmy się o orlikach grubodziobych dzięki prowadzonym badaniom, jest teraz cenną podstawą do dalszych działań ochronnych. Spotykamy się w Biebrzańskim Parku Narodowym w międzynarodowym (wyśmienitym!) towarzystwie, aby podzielić się zdobytą wiedzą z innymi badaczami orlików grubodziobych oraz ustalić najpilniejsze działania, które zapewnią przetrwanie tym ginącym orłom na całym świecie.