[Pobierz PDF]
[Czytaj list do premiera Czarnogóry]
Dzięki pomocy i zaangażowaniu Ambasady Rzeczypospolitej w Czarnogórze oraz organizatorom seminarium, Federacji Parków Narodowych Czarnogóry wydarzenie to zgromadzi międzynarodowe grono specjalistów w dziedzinie badań ptaków szponiastych, ochrony przyrody, jak również przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i mediów.
W seminarium wezmą również udział członkowie zespołu projektu LIFE: ORLIK PTAK JAKICH MAŁO. Opowiemy o wyjątkowych orlikach grubodziobych działaniach ochronnych jakie podejmujemy w ramach projektu w Biebrzańskim Parku Narodowym. Przedstawiciele Klubu Przyrodników opiszą zasady projektowania sieci obszarów chronionych Natura 2000 / Emerald. Czarnogórscy ornitolodzy z Agencji Ochrony Środowiska oraz Centrum Badań i Ochrony Ptaków w Czarnogórze przedstawią fakty dotyczące nielegalnych polowań na ptaki w rejonie Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie. Poznamy również plany działań ochronnych tego pięknego Parku Narodowego.
Utrata Bruzdy już dotychczas wzbudziła wiele kontrowersji i odbiła się szerokim echem w mediach. Jadąc do Czarnogóry, mamy nadzieję, iż konferencja nie będzie jedynie spotkaniem ekspertów i wymianą doświadczeń, czy wyników badań naukowych.
Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak cenna jest otaczająca ich przyroda oraz jaką wartość ma – dla nas wszystkich – cała przyroda Czarnogóry.
Trud ochroniarski podejmowany przez nas w Polsce nie może być niweczony przez brak współpracy i niedostateczną ochronę ptaków na trasach ich przelotów. Wobec ogromnych nakładów finansowych Komisji Europejskiej i pracy badaczy nie możemy pozostawać wciąż obojętni na fakt, iż ptaki giną postrzelone lecąc szlakiem przez kraje południowowschodniej Europy (kraje basenu Morza Śródziemnego). Najwyższy czas, aby podjąć zdecydowane kroki na drodze walki z tym procederem.
Przyroda Unii Europejskiej to nasze wspólne dobro, ale też wspólna troska i odpowiedzialność.
Czytaj więcej: Bruzda zastrzelony w Czarnogórze.
Projekt ORLIK PTAK JAKICH MAŁO, LIFE08 NAT/PL/000511 „Zabezpieczenie populacji orlika grubodziobego Aquila clanga w Polsce: opracowanie Krajowego Planu Ochrony oraz podstawowe działania ochronne” jest wdrażany w partnerskiej współpracy stowarzyszenia Ptaki Polskie, Komitetu Ochrony Orłów oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego. Sfinansowano ze środków Komisji Europejskiej LIFE+, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt wspiera Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie.