Poruszają się po niewidzialnych szlakach, z pomocą drogowskazów, których możemy się jedynie domyślać. Przecinają kraje i kontynenty, a czasem nawet cały świat. Bociany, żurawie, czy orły lecą tysiące kilometrów nieświadome wielu naszych ludzkich granic, które przekraczają.
Aby podołać trudom tej wyczerpującej podróży i dotrzeć do celu, ptaki zatrzymują się i odpoczywają w sprzyjających terenach na szlaku. Niestety coraz mniej jest takich miejsc, gdzie znajdują spokój i czas na odpoczynek. Niszczone i przekształcane, ich cenne ostoje znikają z mapy świata.
A właśnie te „przystanki” są tak ważne dla ptasiej migracji!
To właśnie tam ptaki zdobywają pożywienie, znajdują życiowych partnerów i regenerują siły przed kolejnym etapem drogi.
Co roku, w drugi weekend maja zwracamy oczy ku niebu podczas Światowych Dni Ptaków Wędrownych. W tym roku tematem przewodnim święta, które obchodzimy 11 i 12 maja, jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony korytarzy migracyjnych. Międzynarodowa współpraca organizacji i osób prywatnych jest niezbędna, aby skuteczniej działać na rzecz bezpieczeństwa ptaków na trasach przelotów.
Każdy może wziąć udział w globalnych obchodach organizując wyprawy ornitologiczne, programy edukacyjne, wykłady czy wystawy. Jedynie współpracując, możemy być nadal świadkami tego cudownego spektaklu, jakim są wędrówki ptaków i zachować go dla przyszłych pokoleń.
Wszelkie informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie:
www.worldmigratorybirdday.org.